Інтегроване заняття з використанням друдлів за освітніми напрямами безпека життєдіяльності «Безпека в побуті», «Мовлення дитини», «Гра дитини» для старшої групи.
Тема: Незвіданий світ електрики
Програмовий зміст: формувати знання дітей про електрику, її значення в житті людини, електричний струм, сферу використання у побуті; познайомити дітей з проявами статичної електрики, за допомогою дослідів; уточнити і розширити уявлення дітей, де "живе" небезпечна електрика і як вона допомагає людині; закріпити знання дітей про електроприлади та їх замінники, правила користування ними, дотримуючись заходів безпеки,
Продовжувати вчити дітей давати розгорнуті відповіді на запитання, читати вірш за допомогою друдлів. Розвивати креативність під час ігрової діяльності, вміння спостерігати, аналізувати. Виховувати інтерес до пізнання навколишнього світу, вміння працювати в колективі, бережливе ставлення до електроенергії, доброзичливість, взаємодопомогу.
Обладнання: дидактичні ігри: «Що було колись, а що зараз?», «Можна – не можна», друдли, іграшковий телефони, пластмасові палички, паперові листочки, хутряна тканина, повітряні кульки, ліхтарик, гребінці, пір’їнки, відеоролики, кубик Блума.
Попередня робота: вивчення вірша «Побутові прилади» Анатолія Валевського за допомогою друдлів.
Хід заняття
I Вступна частина
Вихователь: Малята погляньте, хто до нас завітав.
Бабуся: Добрий день діточки, гадаю ви мене впізнали. Сьогодні я хотіла пригостити вас пиріжками, але в мене дуже багато справ у селі: підмести, попрати, розтопити піч, замісити тісто, борщу наварити, і я не встигаю все сама зробити. Малята, скажіть а які є помічники у вас вдома, що допомагають справитися з хатніми справами швидше?
- Електроприлади.
Бабуся: ого, я такого не чула і не знаю.
Вихователь: Не переживай бабусю, наші діти тоді допоможуть розібратися з всім.
ІІ Основна частина
Дидактична гра « Що було колись, а що зараз»
Бабуся: І що ви зможете мені допомогти, і замінити мого віника? (бабуся показує дітям ілюстрації, діти підбирають їм сучасні замінники)
Бабуся: А чим ви заміните каструлю де буду варити борщ? А піч мою улюблену? Ще в мене є балія для прання одягу? А рубель, яким я прасую одяг? Ну сковорідку ви нічим не замінете.
Віник – пилосос
Каструля – мультиварка
Піч – електропіч
Балія – пральна машина
Рубель – праска
Сковорідка – мікрохвильова піч
Бабуся: я розгубилася, все переплутала в своїй голівонці, стільки всього і все таке незрозуміле для мене.
Вихователь: Бабусю, не переживай, малята зараз повторять тобі назви сучасних побутових приладів, за допомогою вірша.
Вихователь: Можливо хтось пригадає вірш, який ми вчили про побутові прилади, але сперш його потрібно зібрати з допомогою дудликів.
Помічників у матусі багато.
Скажу вам відверто – повнісінька хата!
Пил пилосос у кімнатах збирає,
Пральна машина також клопіт має.
Праска всі випрані речі прасує.
Мікрохвильовка вечерю готує.
Фарш м`ясорубка дає для котлет.
Швацька машинка нам шиє жилет.
І холодильник завжди помагає -
Різні продукти для нас зберігає.
Готує плита електрична компот -
У помічників цих багато турбот.
(діти викладають вірш за допомогою друдлів, і читають на пам'ять вірш)
Бабуся: о, тепер я вже не забуду, але ж ви мої маленькі мабуть втомилися?
- Так
Фізкультхвилинка
Вихователь: Що ж тоді пора відпочити. Побутові прилади, це маленькі роботи, які виконують роботу, я пропоную вам перетворитися на роботів і трішки відпочити. Погляньте на екран і спробуйте повторити рухи за роботом.
(діти повторюють рухи за роботом на екрані)
Вихователь: Діти, а як ви гадаєте, за допомогою чого працюють електроприлади?
- За допомогою електрики.
Бабуся: що таке електрика? Звідки вона до нас прийшла? (Припущення дітей).
Вихователь: Чи можемо ми бачити
електрику? Вона має колір, форму, запах? (Ні)
Вихователь: Ви хочете дізнатись, що ж таке
насправді електрика? А з цим нам допоможе Тітонька Сова, вона готова вам і
бабусі розповісти.
(Перегляд відео (пояснення Сови))
Вихователь: Діти і бабусю, я сьогодні хочу вам розповісти, що є електрика і тиха, безпечна, непомітна. Вона живе всюди, сама по собі. І якщо її зловити, то з нею можна цікаво погратись. Я запрошую вас в лабораторію, де ми навчимося ловити добру електрику.
Дослід №1 з паличкою і папірцем
Вихователь: Візьміть з підноса пластмасові палички і доторкніться до паперових листочків. Що ви бачите? (Нічого не відбувається)
Вихователь: Зараз ми зробимо ці звичайні палички чарівними. Візьміть шматочок хутряної тканини і натріть пластмасову паличку. Ось так (показ вихователя). Повільно піднесіть паличку до листочка і потихеньку підніміть її. Що сталося з листочком? (Листочки притягнулися, прилипли).
Вихователь: Як ви вважаєте, чому листочки притягнулися до
паличок? (Палички натерли шматочком
хутряної тканини і вони стали електричними).
Дослід № 2 з кульками
Вихователь: Подивіться, діти, яка гарна кулька в мене є. Давайте спробуємо повісити ці кульки на перекладині і прикрасити нашу лабораторію.
Діти намагаються
повісити кульки, але у них не виходить.
Вихователь: Діти, як ви гадаєте, чому ваші кульки падають?
Вихователь: Давайте ваші кульки перетворимо в чарівні. Я вам
покажу, як це можна зробити. Треба кульку потерти об волосся і прикласти до
стіни тією стороною, якою натирали. Спробуйте.
Діти пробують. Якщо
у когось не вийде, пропоную допомогти тій дитині, яка вже впоралась із
завданням або спробувати ще раз після заняття.
Вихователь: Ось і ваші кульки висять на стіні, вони стали
чарівними. Це сталося через те, що у нашому волоссі живе електрика і ми її
зловили, коли потерли кульку об волосся.
Досвід № 4 з батарейкою
Вихователь: малята, погляньте, в нас є ліхтарик. Він чомусь не працює. Я пропоную вам підставити батарейку - плюс до плюса, мінус до мінуса. Що відбувається?
- Він засвітився.
Вихователь : Отже, ми можемо зробити висновок: в батарейці живе безпечне електрика.
Дослід №5 з пір’ям і фломастером
Вихователь : Ось в нас є фломастери, прикладіть їх до пір’їнки, Щось відбувається?
- Ні.
Вихователь: Візьміть фломастер і потріть його у волосі. Що відбувається?
- Пір’їнка притягнулася до фломастера.
Вихователь : Отже ми можемо зробити висновок, що і у волосі живе електрика.
Вихователь: Діти, тепер ви знаєте, що в таких звичайних
предметах живе електрика.
Вихователь: Що відбувається з цими предметами?
(До них все притягується)
Вихователь: А як ми їх робили чарівними? (Ловили
електрику у волоссі і в одязі).
Вихователь: Вам сподобалось грати з цією
електрикою?
Вихователь: Ця електрика небезпечна? (Ні, вона добра, безпечна)
Вихователь: Отже, електричні прилади - неодмінні помічники для тих, хто вміє з ними поводитись. Тому треба знати правила безпеки, щоб вони стали добрими друзями для кожного з нас.
Вихователь: Наша тітонька Сова хоче вам нагадати про обережність з електрикою та електроприладами.
(перегляд відео )
Дидактична гра « Можна – не можна»
Вихователь: Малята, давайте ще раз для бабусі нагадаємо про правила поведінки з електрикою та електроприладами. Розгляньте картинки із зображенням дітей, назвіть дію, та позначте картки, де діти правильно користуються електроприладами зеленою фішкою, а де користування електроприладами , може бути небезпечним для життя – червоною.
Ігрова вправа «Додзвонись»
Бабуся: А якщо трапилася біда, і виникла пожежа що потрібно робити?
- Викликати пожежну.
Вихователь: Бабусю, і це діти вміють і знають. Хто може продемонструвати свої дії під час виклику пожежної. (Дитина дзвонить за номером 101 та повідомляє про пожежу. Називає своє прізвище, ім'я та домашню адресу).
Бабуся: Молодці, діти, я бачу, що ви вмієте бути зібраними, спокійними і не розгубитись у небезпечній ситуації. Тепер я спокійна за вас, і можу залишити вас на трішки, щоб спекти пиріжки в електропечі. (Бабуся виходить)
III Заключна частина
Вихователь: Малята, поки ми чекаємо бабусю з пиріжками, давайте згадаємо що ж було на нашому занятті з допомогою чарівного кубика.
Кубик Блума
- Запропонуй нову назву електроприладу (електрозмішувач, електроприбиральник, електровирівнювач одягу…)
- Назви, де живе електрика
- Придумай нові обов’язки електроприладів?
- Поясни яку небезпеку може спричинити електрика.
- Поділись своїм найнеобхіднішим електроприладом.
- Чому електрика нам необхідна?
Вихователь: Я сподіваюсь, ви всі будете дотримуватись порад, які лунали сьогодні на занятті та використовувати електроприлади лише з дозволу дорослих.
Вихователь: А ось до нас нарешті завітала бабуся, і вона принесла щось для вас.
Бабуся: маляточка, скуштуйте пиріжечків з моєї новенької електропічки.
Вихователь: На цьому наше заняття закінчено. До побачення.